Resort Olšina - ubytování na Šumavě

Logo Resort Olšina - ubytování na Šumavě

Chcete pracovat na Olšině?

Podívejte se na volná pracovní místa v Resortu Olšina.

Zobrazit Nabídky práce

Moderní resort na Šumavě

Rekreační areál na břehu Olšiny byl dlouhá léta jako součást vojenského výcvikového prostoru Boletice běžným civilním návštěvníkům zapovězen. Vstup byl povolen jen vybraným rekreantům z řad armády. V souvislosti s otevíráním této bývalé vojenské lokality veřejnosti stávající provozovatel, Vojenské lesy a statky ČR, zde v posledních letech bývalé vojenské rekreační středisko dynamicky modernizoval.

Resort v současnosti nabízí celou řadu kvalitních služeb, ubytovacích standardů a hlavně mnoho rozmanitých možností k trávení aktivní dovolené v každém ročním období.

Na úhradu pobytu v Resortu Olšina nebo občerstvení v restauraci Olšina můžete využít náš Voucher. Věnovat ho můžete i jako dárek. Hodnotu Voucheru, který je platný 1 rok od zakoupení, si zvolíte sami.

Resort Olšina je otevřen po celý rok

Po celý rok zde najdete pohodu, klid, zábavu a možnosti ke sportování.

Můžete přijet jako individuální návštěvníci, skupiny nebo firma. Resort Olšina je ideálním místem pro teambuildingové akce, firemní školení, kongresy nebo školní seznamovací pobyty.
Areál je celoročně vhodný pro sportovní soustředění profesionálních týmů i amatérských družstev.

Typ ubytování a rozsah služeb si vyberete podle konkrétních potřeb.

Rezervace pobytu

Šumavská příroda

Podivuhodný prostor mezi Lipnem, Českým Krumlovem a Prachaticemi na hranici Národního parku Šumava - to je Resort Olšina. Místo v samém srdci panenské šumavské přírody.

Lokalita kolem Olšiny se jako součást vojenského újezdu Boletice na desetiletí uzavřela před okolním civilizačním ruchem. Díky tomu se místo stalo unikátní přírodní oblastí s celou řadou významných stanovišť. Domovem živočišných i rostlinných druhů, které v okolní kulturní krajině nenajdete. Rybník Olšina leží v okrajové části Evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice, která je domovem více než 150 druhů ptáků, z nichž desítky najdete na seznamech zvláště ohrožených živočichů. V jeho okolí můžete spatřit vydry, mořské orly, volavky i další unikátní obyvatele této oblasti.

Náhorní planina Olšina tak je ideální místo k odpočinku v čisté přírodě u 600 let starého rybníka Olšina, který je s rozlohou přes 140 hektarů největším rybníkem na Šumavě. A také jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Česku.

Malebná kotlina pod boletickým Špičákem je zdrojem mimořádně cenného přírodního bohatství a je domovem celé řady vzácných a výjimečných živočišných i rostlinných druhů.

V Resortu Olšina se můžete stát součástí této unikátní přírody.

Výhody Resortu Olšina

Resort Olšina může využívat obchodní činnosti VLS.

Šumavská příroda

Strategická poloha

Z Resortu Olšina je blízko do přírody, na Lipno, do Českého Krumlova i do Rakouska.
Jak se k nám dostanete

Šumavská příroda

Ryby z vlastní produkce

V mimořádně čistých přírodních podmínkách, v nejvýše položeném chovném rybníku v Čechách, produkujeme hodnotné a chutné ryby.
Více o rybářství

Šumavská příroda

Různé typy ubytování

Nabízíme ubytování v hotelu, ve vile, v dřevěných a zděných chatkách nebo na ubytovně. Každý si vybere dle vlastních preferencí.
Ubytujte se v resortu Olšina

Šumavská příroda

Zvěřina a hovězí maso z místního chovu

Do naší restaurace dodáváme kvalitní zvěřinu z místních lesů i hovězí maso, které zpracováváme ve vlastní bourárně.
Více o myslivosti

Historie

Moderní resort na Šumavě

Resort Olšina se nachází v lokalitě, která je výjimečná svou minulostí minulosti. Unikátní, téměř stoletou historii má také jeho provozovatel – Vojenské statky.

Prostor o rozloze 20 tisíc hektarů mezi Českým Krumlovem, Volary a Horní Planou na rozhraní Šumavy a Novohradských hor, nedaleko rekreační oblasti Lipenské přehrady, kde se rozprostírá vojenský újezd Boletice, je místem, kde se psala česká historie.

Zmínky o prvním osídlování tohoto území sahají téměř do 5. století před naším letopočtem, kdy tu bylo založeno hradiště Razimberk. Lesy a polnosti vlastnili nejprve Rožmberkové, následně je získali Schwarzenbergové, kteří zde postupně rozvinuli sofistikované lesní hospodaření, kterým reagovali na potřeby okolního průmyslu. Po druhé světové válce zde správu na základě Benešova vyvlastňovacího zákona „Lex Schwarzenberg” a záměru zřídit na území po odsunutém sudetoněmeckém obyvatelstvu armádní výcvikový prostor převzaly Vojenské lesy a statky, státní podnik s kořeny v první republice.

Provozovatel resortu Olšina tak v okolní krajině hospodaří sedmdesát let. V minulosti tak Vojenské lesy byly posledním provozovatelem Schwarzenberského plavebního kanálu, odlesňovaly rozsáhlé oblasti před napuštěním přehrady Lipno, které následně zmizely pod hladinou, nebo byly zodpovědné za obnovu šumavských lesů po největší novodobé přírodní pohromě, kterou byl orkán Kyrill. Po celou tu dobu jsou vojenské lesy a statky tzv. „komplexním hospodářem v krajině“ – starají se o lesy, hospodaří v režimu ekologického zemědělství na polích a pastvinách Boleticka, a také hospodaří na rybnících a dalších vodních plochách. Díky jejich citlivému přístupu ke krajině se Boleticko stalo výjimečnou přírodní oblastí a domovem celé řady vzácných obyvatel – od vzácných opeřených obyvatel Ptačí oblasti, přes rysa ostrovida, až po největší středoevropskou kolonii kriticky ohrožené perlorodky říční v toku řeky Blanice.

Po roce 1989, kdy se vojenské lokality začaly postupně otevírat veřejnosti, jsou lesníci, rybáři a farmáři VLS také hybatelem budování potřebné infrastruktury. Od turistických tras, přes cyklostezky a rozhledny až po unikátní návštěvnickou infrastrukturu, jako je Naučná stezka Olšina.

P.č.PopisSouborKe stažení
1.Téměř stoletá historie Vojenských lesůpdf (165 KB)stáhnout
2.Příběh vojenských lesníků na Šumavěpdf (603 KB)stáhnout

Resort Olšina dnes

Co vám můžeme nabídnout

Foto k
Letní
kapacita ubytování
Zimní
kapacita ubytování
Kapacita restaurace
Kapacita
altánu
Druhy
ubytování
Stanů
s podsadou

Vaše vstupní brána na Šumavu

Váš Resort Olšina.

X

Přihlášení do administrace